دنیای اسلام
عکس ها و مطالب و پاسخ به سوالات دینی روز
درباره وبلاگ


اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
حسین بیشتر از آب تشنه لبیک بود

افسوس که بجای افکارش زخمهای تنش را نشانمان دادند

و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند!
دکتر شریعتی

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسكین بولایة امیر المؤمنین علی ابن ابیطالب و اولاده المعصومین علیهم السلام

مدیر وبلاگ : فرزانه
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
چرا مسلمان هستید؟ (علت اصلی)
همان طور كه مى‏دانیم خداوند داراى عدل و عدالت مطلق است و هر كس نیز طبق گفته خداوند بار گناه خودش را خودش به دوش مى‏كشد؛ پس چرا خداوند به خاطر اشتباه آدم و حوا در خوردن از درخت ممنوع، همه انسان‏هاى بعد از آنها را نیز از بهشت بیرون كرد؟ آیا این كار با دو نكته، بالا در تضاد نیست؟  

براى پاسخ، ذكر چند مقدمه ضرورى است:
1- از مجموع آیات مربوط به خلقت انسان استفاده مى‏شود كه آدم از ابتدا براى زندگى و مرگ در زمین خلق شده بود و به همین جهت، خداوند قبل از خلقت انسان، آن گاه كه به ملائكه خبر از آفرینش خلیفه و جانشین خود مى‏دهد، محل استقرار و سكونت او را زمین معرفى مى‏كند؛ «و اذ قال ربّك للملائكة انّى جاعل فى الارض خلیفه قالوا اتجعل فیها من یفسد فیها؛ آن گاه كه پروردگارت فرشتگان را گفت كه من در زمین جانشینى قرار مى‏دهم، گفتند: آیا در زمین كسى را مى‏گمارى كه در آن فساد مى‏كند».1
ماجراى سكونت آدم و حوا در بهشت و خوردن از درخت ممنوع، مرحله‏اى از سیر نزولى انسان در مسیر استقرار و سكونت در زمین بوده است؛ یعنى آدم از ابتدا براى سكونت در زمین خلق شد و طریق استقرار او بر زمین، طى شدن مراحلى از جمله اسكان موقت در بهشت بوده است. ابتدا خداوند اسما را به او تعلیم مى‏دهد و پس از اثبات خلافت و جانشینى آدم براى ملائكه، آنان را امر به سجده مى‏كند و آن گاه، وى را در بهشت ساكن مى‏كند و از نزدیك شدن به درخت خاصى منع مى‏كند و تا آن جا كه انسان با فریب شیطان از آن مى‏خورد و به زمین هبوط مى‏كند و در زمین مستقر مى‏شود.
2- حقیقت و هویت اصلى انسان كه همان روح است، از عالمى متعالى و برتر، سیر نزولى را طى كرده تا به عالم مادى و خاكى كه پایین‏ترین مرتبه وجود است، رسیده است تا بار دیگر انسان با قوس صعودى از عالم ماده اوج گرفته، به سوى خدا بازگردد؛ «یا ایها الانسان انّك كادح الى ربّك كدحاً فملاقیه؛ اى انسان حقّا كه تو به سوى پروردگار خود به سختى در تلاشى؛ پس او را ملاقات خواهى كرد».2
آن چه در جریان سكونت آدم در بهشت و سپس نزول و هبوط به زمین، در قرآن كریم آمده است، در حقیقت بیان‏گر بخشى از قوس نزولى خلقت انسان است. آدم در سیر نزولى، ابتدا در بهشت برزخى ساكن مى‏شود - كه عالمى پایین‏تر از عالم ملائكه و روح و بالاتر از عالم ماده و خاك است - تا براى نزول و استقرار در زمین مهیا گردد.
3- خداوند در داستان آدم، یك واقعیت را بیان مى‏كند. بر این اساس، همچنان كه تعلیم اسماء به نوع آدم است و نوع بشر مى‏تواند این قوه را به فعلیت برساند و همچنان كه مقصود از سجده، سجده بر نوع آدم نیز هست، مقصود از خوردن آن درخت و برگزیدن زندگى دنیا، نوع انسان است؛ هر چند براى خصوص آدم رخ داده است؛ یعنى نوع انسان چنین است. در این جا این سؤال خودنمایى مى‏كند كه اگر خوردن از درخت ممنوع، مقتضاى سرشت و نوع خلقت انسان است، چرا خداوند آدم را از نزدیك شدن به این درخت نهى مى‏كند؟ در پاسخ باید گفت: این نهى، نهى مولوى و به انگیزه زجر و بازداشتن نیست؛ بلكه این نهى براى ارشاد و تعلیم آدم است. در واقع خداوند مى‏فرماید: اى انسان! اگر نزدیك نشوى، از عالم برتر به دنیا نزول نمى‏كنى؛ هر چند سرشت تو به گونه‏اى است كه به اختیار خود از درخت خواهى خورد و نزول خواهى كرد. خداوند با این نهى، مى‏خواهد به آدم چیزهایى را نشان بدهد تا آدم امورى را تجربه كند و یاد بگیرد و آماده و مهیاى استقرار در زمین گردد كه این امور عبارتند از:
الف) آدم باید بفهمد، كه دشمنى مكار و حیله‏گر دارد كه خیر او را نمى‏خواهد؛ بلكه به دنبال آشكار كردن زشتى‏ها در اوست.
ب) آدم، قبل از هبوط به زمین، آثار تلخ و رنج‏آور مخالفت با دستورات الهى و پیروى از شیطان را تجربه مى‏كند.
ج) راه توبه و بازگشت را مى‏آموزد و آن را تجربه مى‏كند.
4- شاید پرسیده شود كه اگر نهى از خوردن از درخت، نهى مولوى نیست، پس چرا در قرآن، تعبیر ظلم و عصیان آمده است؛ «و لا تقربا هذه الشجرة فتكونا من الظالمین؛3 به این درخت نزدیك نشوید كه از ستمكاران خواهید بود». و در آیه دیگر آمده است: «و عصى آدم ربه فغوى؛ آدم پروردگارش را عصیان كرد پس ارشاد نشد». در پاسخ باید گفت: مقصود از ظلم در «فتكونا من الظالمین»، ظلم به نفس است؛ نه ظلم به خداوند و شكستن حرمت مولا و مولویّت مولا و معصیت و شاهد بر این مطلب، این است كه وقتى آدم و حوا توبه كردند، چنین گفتند: «ربنا اننا ظلمنا انفسنا؛4 خدایا ما به خودمان ستم كردیم».
ظلم به نفس، به این بود كه با خوردن از آن درخت، خود را گرفتار مشقت، رنج و سختى زندگى دنیا كردند. زندگى دنیا كه انسان در آن تشنه و گرسنه مى‏شود و نیاز به پوشش و هزاران نیاز مادى دیگر دارد؛ زندگى توأم با فقر و غنا، سلامتى، بیمارى، بهره‏مندى، محرومیت، به دست آوردن، از دست دادن و... .
دلیل و شاهد بر این كه، مقصود از ظلم، ظلم به نفس به واسطه گرفتار شدن در سختى و مشقت زندگى دنیاست، آیه شریفه دیگرى است كه در آن به جاى «فتكونا من الظالمین»، مى‏فرماید: «فتشقى»؛ «یا آدم انّ هذا عدوّ لك و لزوجك فلا یخرجنّكما من الجنة فتشقى؛5 اى آدم! این [ابلیس‏] براى تو و همسرت دشمنى [خطرناك‏] است. زنهار تا شما را از بهشت بیرون نكند كه گرفتار رنج و مشقت مى‏شوى».
«شقاء» به معنى رنج و تعب است و ادامه آیه نیز مقصود از «شقاء» را بیان مى‏كند؛ «انّ لك ان لا تجوع فیها و لا تصرى و انّك لاتظمأ فیها و لاتضحى؛6 تو در آن [بهشت‏] نه گرسنه مى‏شوى و نه برهنه و نه تشنه مى‏گردى و نه در حرارت آفتاب مى‏مانى».
اثر این ظلم به نفس، این است كه انسان به مشقت و سختى حیات دنیا، چون گرسنگى، تشنگى، سرما، گرما و مشكلات دیگرى كه لازمه زندگى روى زمین است، گرفتار خواهد شد.
در آیه «و عصى آدم ربّه فغوى»، غى در مقابل رشد و هدایت است و وقتى كلمه «هدى» در مقابل «غى» به كار مى‏رود، به معناى ارشاد است.7 بنابراین، «هدى»، یعنى ارشاد كرد و «غوى»، یعنى ارشاد نشد.
در آیه «و عصى آدم ربه فغوى، ثم اجتبیه ربه فتاب علیه و هدى؛8 و آدم پروردگارش را عصیان كرد (یعنى از امر ارشادى او تأثیر نپذیرفت)، پس ارشاد نشد؛ سپس خداوند او را برگزید و او را بخشید؛ پس او را ارشاد و هدایت كرد»، غوایت، نتیجه قهرى عصیانِ امر ارشادى است. كسى كه از ارشاد مولا بهره نبرد، قهراً ارشاد نشده است.
5- همان طور كه در ضمن مقدمات قبل اشاره شد، بهشتى كه حضرت آدم قبل از هبوط به زمین به طور موقت در آن ساكن شد، بهشت جاودان اخروى نبوده است.
دلایل این كه آن بهشت، بهشت اخروى - كه به عنوان پاداش انسان‏هاى مطیع وعده داده شد - نبوده است عبارتند از:
الف) بهشت اخروى (جنةالخلد) جاودان و دائمى است و در آیات بسیارى بر جاودانه و دائمى بودن آن تأكید شده است و این كه كسى كه وارد آن شود، هرگز خارج نخواهد شد.
ب) در بهشت اخروى، ابلیس و وسوسه‏هاى شیطانى هرگز راه ندارد؛ در حالى كه آدم و حوا در آن بهشت فریب شیطان را خوردند؛ «فوسوس لهما الشیطان؛9 شیطان آنان را وسوسه كرد» و «فدلّیهما بغرور؛10 پس آن دو را فریب داد».
همچنان كه آن بهشت، باغ دنیوى نیز نبوده است؛ زیرا هم تعبیر آیات قرآنى به «هبوط به زمین، پس از عصیان» بر این امر دلالت دارد و هم روایاتى كه بر آسمانى بودن آن بهشت تأكید مى‏كند و آن را در مقابل ویژگى‏هاى زندگى دنیوى قرار داده، با تفسیر آن به باغ‏هاى دنیوى سازگار نیست؛ «انّ لك ان لا تجوع فیها و لا تصرى و انّك لا تظمأ فیها و لا تضحى»؛11
با توجه به مقدماتى كه گذشت، مطالب زیر روشن مى‏شود:
1- بهشتى كه آدم و حوا ابتدا در آن ساكن شدند، بهشت اخروى كه پاداش انسان‏هاست - و در سیر صعودى به سوى آن حركت خواهند كرد - نبوده است.
2- آدم از آغاز، براى سكونت، زندگى و مرگ بر روى زمین خلق شده است و سكونت در بهشت، در حقیقت مرحله‏اى از مراحل خلقت انسان براى استقرار بر روى زمین بوده است.
3- انسان موجودى است كه از شعور و اراده برخوردار است و بشر ابتدایى از همان ابتدا كه بر روى زمین مستقر شد، از قدرت انتخاب و اختیار برخوردار بوده است. در داستان نزدیك شدن به درخت بهشتى و خوردن از آن، انسان به اراده و اختیار از آن درخت خورد؛ اما این مقتضاى سرشت و طبیعت انسانى او بود. نوع خلقت انسان به گونه‏اى است كه در آن مرحله، به مقتضاى طبیعت انسانى‏اش از آن درخت مى‏خورد.
4- چنین نیست كه بشریت انتقام عمل حضرت آدم را پس مى‏دهد؛ بلكه آدم، نماد نوع این موجود است. انسان از ابتدا براى زندگى و مرگ بر روى زمین خلق شده است و آدم، نماد نوع انسان است و انسان به مقتضاى خلقت انسانى‏اش و آن چه كه در نهاد و ضمیرش نهاده شده، از آن درخت مى‏خورد و زندگى زمینى را انتخاب مى‏كند.

پى‏نوشت‏

1- بقره (2) آیه 30.
2- انشقاق (84) آیه 6.
3- بقره (2) آیه 35.
4- اعراف (7) آیه 23.
5- طه (20) آیه 117.
6- طه (20) آیه 118 و 119.
7- علامه طباطبایى، تفسیر المیزان، ج 1، ص 240.
8- طه (20) آیه 121 و122.
9- اعراف (7) آیه 20.
10- اعراف (7) آیه 22.
11- طه (20) آیات 118 و 119.

پرسمان س4 ش29نوع مطلب : پاسخ به سؤالات، پیامبران، 
برچسب ها : آیا سجده براى خدا بود یا آدم ؟، حضرت آدم، آدم، سجده، خدا، انسان، آفرینش انسان، تعظیم، پرستش براى خدا، پروردگار، اسلام، بندگى و عبودیت، روح الهى، نور، ابلیس، کمال، سجده به آدم (ع)، نور الهی، سجده فرشتگان، منظور از سجده، فرشته، الهی، رب، سجده ملائكه بر حضرت آدم(علیه السلام) چگونه با توحید سازگار است؟، توحید، سجده بر آدم، عبادت و پرستش، توحید در عبادت، عبادت، پیامبران، انبیا، امام صادق، مهر، سجده بر خاک، خلقت حضرت آدم، یوسف، حضرت، آدم و حوا، بهشت، رجیم، شیطان، احد، بدر، بنی النحلة، تبوك، حمراء الاسد، الخندق، فتح مكه، احزاب، بنی قریظه، بنی النظیر، الحدیبیه، و بیعة الرضوان، حنین، ذات السلاسل، حضرت یونس، احمد، محمد ـ صلی الله علیه و اله و سلّم، حضرت زكریا، حضرت عیسی، حضرت یحیی، حضرت نوح، كفالت حضرت مریم، ساختن كعبه، اول المؤمنین، انجیل، جد اول، خداوند متعال، معجزة حضرت محمد، كتاب حضرت عیسی، داماد حضرت شعیب، بسم الله الرحمن الرحیم، پرنده، پیامبران اولوالعزم، روح الله، ذوالنون، شیخ الانبیاء، پیامبر اكرم، نام گرامی، دوست خدا، حضرت سلیمان، اطلاعات عمومی، كدامیك از پیامبران، aya، حضرت ادم، بهشت و جهنم،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پنجشنبه 21 فروردین 1399 07:03 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a author for
your site. You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some
material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an email if interested. Thank you!
پنجشنبه 21 فروردین 1399 04:08 ب.ظ
Great blog right here! Also your web site rather a lot up fast!

What web host are you using? Can I get your associate hyperlink to your
host? I desire my website loaded up as fast as yours lol
پنجشنبه 21 فروردین 1399 03:49 ب.ظ
Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the
net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don't know about.
You managed to hit the nail upon the top as well as defined
out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks
پنجشنبه 21 فروردین 1399 02:56 ب.ظ
Yes! Finally something about visit website.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 02:30 ب.ظ
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have
any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Appreciate it
پنجشنبه 21 فروردین 1399 09:41 ق.ظ
I for all time emailed this weblog post page to all my associates, since if like to read it afterward my contacts will too.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 08:31 ق.ظ
Hi there! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some of the post I realized it's new
to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it
and I'll be book-marking and checking back frequently!
پنجشنبه 21 فروردین 1399 08:30 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but certainly you are going to a famous
blogger if you aren't already ;) Cheers!
پنجشنبه 21 فروردین 1399 06:51 ق.ظ
It's difficult to find experienced people about this topic,
however, you sound like you know what you're talking about!
Thanks
پنجشنبه 21 فروردین 1399 05:20 ق.ظ
It's not my first time to pay a quick visit this
web page, i am visiting this site dailly and take fastidious facts from
here every day.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 04:27 ق.ظ
The majority of us really love any kind of melted food as you
are able to think of. And although some might think that the process of strong frying is quite intimidating,
it really is very easy, and may be actually more simple for folks
who have committed to the best heavy fryer they are able to find.
Here really are a few strategies for ensuring you receive an excellent one.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 04:12 ق.ظ
Many of us really love almost any melted food that you could think of.
And although some might genuinely believe that the procedure of
deep burning is very scary, it is very easy, and may be even more
standard for individuals who have committed to the most effective serious fryer they could find.
Here really are a several tips for making sure you
receive an excellent one.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 04:09 ق.ظ
My relatives every time say that I am killing my time here at web,
however I know I am getting know-how everyday by reading such nice articles or
reviews.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 03:49 ق.ظ
Great web site. Plenty of useful info here. I'm sending it to some friends ans additionally sharing in delicious.

And obviously, thanks to your sweat!
پنجشنبه 21 فروردین 1399 03:47 ق.ظ
Hi to every body, it's my first pay a quick visit of
this weblog; this website includes amazing and genuinely fine
material in favor of readers.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 03:41 ق.ظ
Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so
I guess I'll just sum it up what I submitted and
say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new
to the whole thing. Do you have any helpful hints for novice blog writers?
I'd certainly appreciate it.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 02:57 ق.ظ
Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I am going
to revisit once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to
change, may you be rich and continue to help other people.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 02:52 ق.ظ
Great article! We will be linking to this particularly great content on our website.
Keep up the good writing.
پنجشنبه 21 فروردین 1399 01:53 ق.ظ
Great beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for
a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept
پنجشنبه 21 فروردین 1399 01:24 ق.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between superb usability and appearance.
I must say you've done a fantastic job with this. Also, the blog loads very quick for me
on Internet explorer. Outstanding Blog!
چهارشنبه 20 فروردین 1399 02:09 ب.ظ
My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I should check things out.
I like what I see so now i'm following you. Look forward to
looking over your web page again.
چهارشنبه 20 فروردین 1399 09:30 ق.ظ
betting33.com
vds5v4dsv2
چهارشنبه 20 فروردین 1399 09:13 ق.ظ
Hello! I could have sworn I've been to this blog before
but after checking through some of the post I realized it's
new to me. Anyhow, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!
چهارشنبه 20 فروردین 1399 06:35 ق.ظ
It is truly a great and useful piece of information. I'm happy that you just shared this useful information with us.
Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.
سه شنبه 19 فروردین 1399 07:44 ب.ظ
I do not even know how I stopped up here, however I assumed this post was
good. I do not understand who you might be but definitely you are going to a well-known blogger in case
you aren't already ;) Cheers!
سه شنبه 19 فروردین 1399 04:45 ق.ظ
Pretty part of content. I just stumbled upon your web
site and in accession capital to say that I acquire in fact loved
account your weblog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I
achievement you get right of entry to consistently fast.
سه شنبه 19 فروردین 1399 03:42 ق.ظ
My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I might check things out.
I like what I see so now i'm following you. Look forward to going over your web page yet again.
سه شنبه 19 فروردین 1399 03:42 ق.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored to tears at work so
I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
I enjoy the information you present here and can't wait to take
a look when I get home. I'm shocked at how quick
your blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI,
just 3G .. Anyways, fantastic blog!
سه شنبه 19 فروردین 1399 12:49 ق.ظ
Great post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Appreciate it!
دوشنبه 18 فروردین 1399 07:48 ب.ظ
magnificent points altogether, you just received a logo new reader.
What might you recommend about your put up that you made a few
days ago? Any positive?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic