دنیای اسلام
عکس ها و مطالب و پاسخ به سوالات دینی روز
درباره وبلاگ


اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
حسین بیشتر از آب تشنه لبیک بود

افسوس که بجای افکارش زخمهای تنش را نشانمان دادند

و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند!
دکتر شریعتی

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسكین بولایة امیر المؤمنین علی ابن ابیطالب و اولاده المعصومین علیهم السلام

مدیر وبلاگ : فرزانه
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
چرا مسلمان هستید؟ (علت اصلی)
همان طور كه مى‏دانیم خداوند داراى عدل و عدالت مطلق است و هر كس نیز طبق گفته خداوند بار گناه خودش را خودش به دوش مى‏كشد؛ پس چرا خداوند به خاطر اشتباه آدم و حوا در خوردن از درخت ممنوع، همه انسان‏هاى بعد از آنها را نیز از بهشت بیرون كرد؟ آیا این كار با دو نكته، بالا در تضاد نیست؟  

براى پاسخ، ذكر چند مقدمه ضرورى است:
1- از مجموع آیات مربوط به خلقت انسان استفاده مى‏شود كه آدم از ابتدا براى زندگى و مرگ در زمین خلق شده بود و به همین جهت، خداوند قبل از خلقت انسان، آن گاه كه به ملائكه خبر از آفرینش خلیفه و جانشین خود مى‏دهد، محل استقرار و سكونت او را زمین معرفى مى‏كند؛ «و اذ قال ربّك للملائكة انّى جاعل فى الارض خلیفه قالوا اتجعل فیها من یفسد فیها؛ آن گاه كه پروردگارت فرشتگان را گفت كه من در زمین جانشینى قرار مى‏دهم، گفتند: آیا در زمین كسى را مى‏گمارى كه در آن فساد مى‏كند».1
ماجراى سكونت آدم و حوا در بهشت و خوردن از درخت ممنوع، مرحله‏اى از سیر نزولى انسان در مسیر استقرار و سكونت در زمین بوده است؛ یعنى آدم از ابتدا براى سكونت در زمین خلق شد و طریق استقرار او بر زمین، طى شدن مراحلى از جمله اسكان موقت در بهشت بوده است. ابتدا خداوند اسما را به او تعلیم مى‏دهد و پس از اثبات خلافت و جانشینى آدم براى ملائكه، آنان را امر به سجده مى‏كند و آن گاه، وى را در بهشت ساكن مى‏كند و از نزدیك شدن به درخت خاصى منع مى‏كند و تا آن جا كه انسان با فریب شیطان از آن مى‏خورد و به زمین هبوط مى‏كند و در زمین مستقر مى‏شود.
2- حقیقت و هویت اصلى انسان كه همان روح است، از عالمى متعالى و برتر، سیر نزولى را طى كرده تا به عالم مادى و خاكى كه پایین‏ترین مرتبه وجود است، رسیده است تا بار دیگر انسان با قوس صعودى از عالم ماده اوج گرفته، به سوى خدا بازگردد؛ «یا ایها الانسان انّك كادح الى ربّك كدحاً فملاقیه؛ اى انسان حقّا كه تو به سوى پروردگار خود به سختى در تلاشى؛ پس او را ملاقات خواهى كرد».2
آن چه در جریان سكونت آدم در بهشت و سپس نزول و هبوط به زمین، در قرآن كریم آمده است، در حقیقت بیان‏گر بخشى از قوس نزولى خلقت انسان است. آدم در سیر نزولى، ابتدا در بهشت برزخى ساكن مى‏شود - كه عالمى پایین‏تر از عالم ملائكه و روح و بالاتر از عالم ماده و خاك است - تا براى نزول و استقرار در زمین مهیا گردد.
3- خداوند در داستان آدم، یك واقعیت را بیان مى‏كند. بر این اساس، همچنان كه تعلیم اسماء به نوع آدم است و نوع بشر مى‏تواند این قوه را به فعلیت برساند و همچنان كه مقصود از سجده، سجده بر نوع آدم نیز هست، مقصود از خوردن آن درخت و برگزیدن زندگى دنیا، نوع انسان است؛ هر چند براى خصوص آدم رخ داده است؛ یعنى نوع انسان چنین است. در این جا این سؤال خودنمایى مى‏كند كه اگر خوردن از درخت ممنوع، مقتضاى سرشت و نوع خلقت انسان است، چرا خداوند آدم را از نزدیك شدن به این درخت نهى مى‏كند؟ در پاسخ باید گفت: این نهى، نهى مولوى و به انگیزه زجر و بازداشتن نیست؛ بلكه این نهى براى ارشاد و تعلیم آدم است. در واقع خداوند مى‏فرماید: اى انسان! اگر نزدیك نشوى، از عالم برتر به دنیا نزول نمى‏كنى؛ هر چند سرشت تو به گونه‏اى است كه به اختیار خود از درخت خواهى خورد و نزول خواهى كرد. خداوند با این نهى، مى‏خواهد به آدم چیزهایى را نشان بدهد تا آدم امورى را تجربه كند و یاد بگیرد و آماده و مهیاى استقرار در زمین گردد كه این امور عبارتند از:
الف) آدم باید بفهمد، كه دشمنى مكار و حیله‏گر دارد كه خیر او را نمى‏خواهد؛ بلكه به دنبال آشكار كردن زشتى‏ها در اوست.
ب) آدم، قبل از هبوط به زمین، آثار تلخ و رنج‏آور مخالفت با دستورات الهى و پیروى از شیطان را تجربه مى‏كند.
ج) راه توبه و بازگشت را مى‏آموزد و آن را تجربه مى‏كند.
4- شاید پرسیده شود كه اگر نهى از خوردن از درخت، نهى مولوى نیست، پس چرا در قرآن، تعبیر ظلم و عصیان آمده است؛ «و لا تقربا هذه الشجرة فتكونا من الظالمین؛3 به این درخت نزدیك نشوید كه از ستمكاران خواهید بود». و در آیه دیگر آمده است: «و عصى آدم ربه فغوى؛ آدم پروردگارش را عصیان كرد پس ارشاد نشد». در پاسخ باید گفت: مقصود از ظلم در «فتكونا من الظالمین»، ظلم به نفس است؛ نه ظلم به خداوند و شكستن حرمت مولا و مولویّت مولا و معصیت و شاهد بر این مطلب، این است كه وقتى آدم و حوا توبه كردند، چنین گفتند: «ربنا اننا ظلمنا انفسنا؛4 خدایا ما به خودمان ستم كردیم».
ظلم به نفس، به این بود كه با خوردن از آن درخت، خود را گرفتار مشقت، رنج و سختى زندگى دنیا كردند. زندگى دنیا كه انسان در آن تشنه و گرسنه مى‏شود و نیاز به پوشش و هزاران نیاز مادى دیگر دارد؛ زندگى توأم با فقر و غنا، سلامتى، بیمارى، بهره‏مندى، محرومیت، به دست آوردن، از دست دادن و... .
دلیل و شاهد بر این كه، مقصود از ظلم، ظلم به نفس به واسطه گرفتار شدن در سختى و مشقت زندگى دنیاست، آیه شریفه دیگرى است كه در آن به جاى «فتكونا من الظالمین»، مى‏فرماید: «فتشقى»؛ «یا آدم انّ هذا عدوّ لك و لزوجك فلا یخرجنّكما من الجنة فتشقى؛5 اى آدم! این [ابلیس‏] براى تو و همسرت دشمنى [خطرناك‏] است. زنهار تا شما را از بهشت بیرون نكند كه گرفتار رنج و مشقت مى‏شوى».
«شقاء» به معنى رنج و تعب است و ادامه آیه نیز مقصود از «شقاء» را بیان مى‏كند؛ «انّ لك ان لا تجوع فیها و لا تصرى و انّك لاتظمأ فیها و لاتضحى؛6 تو در آن [بهشت‏] نه گرسنه مى‏شوى و نه برهنه و نه تشنه مى‏گردى و نه در حرارت آفتاب مى‏مانى».
اثر این ظلم به نفس، این است كه انسان به مشقت و سختى حیات دنیا، چون گرسنگى، تشنگى، سرما، گرما و مشكلات دیگرى كه لازمه زندگى روى زمین است، گرفتار خواهد شد.
در آیه «و عصى آدم ربّه فغوى»، غى در مقابل رشد و هدایت است و وقتى كلمه «هدى» در مقابل «غى» به كار مى‏رود، به معناى ارشاد است.7 بنابراین، «هدى»، یعنى ارشاد كرد و «غوى»، یعنى ارشاد نشد.
در آیه «و عصى آدم ربه فغوى، ثم اجتبیه ربه فتاب علیه و هدى؛8 و آدم پروردگارش را عصیان كرد (یعنى از امر ارشادى او تأثیر نپذیرفت)، پس ارشاد نشد؛ سپس خداوند او را برگزید و او را بخشید؛ پس او را ارشاد و هدایت كرد»، غوایت، نتیجه قهرى عصیانِ امر ارشادى است. كسى كه از ارشاد مولا بهره نبرد، قهراً ارشاد نشده است.
5- همان طور كه در ضمن مقدمات قبل اشاره شد، بهشتى كه حضرت آدم قبل از هبوط به زمین به طور موقت در آن ساكن شد، بهشت جاودان اخروى نبوده است.
دلایل این كه آن بهشت، بهشت اخروى - كه به عنوان پاداش انسان‏هاى مطیع وعده داده شد - نبوده است عبارتند از:
الف) بهشت اخروى (جنةالخلد) جاودان و دائمى است و در آیات بسیارى بر جاودانه و دائمى بودن آن تأكید شده است و این كه كسى كه وارد آن شود، هرگز خارج نخواهد شد.
ب) در بهشت اخروى، ابلیس و وسوسه‏هاى شیطانى هرگز راه ندارد؛ در حالى كه آدم و حوا در آن بهشت فریب شیطان را خوردند؛ «فوسوس لهما الشیطان؛9 شیطان آنان را وسوسه كرد» و «فدلّیهما بغرور؛10 پس آن دو را فریب داد».
همچنان كه آن بهشت، باغ دنیوى نیز نبوده است؛ زیرا هم تعبیر آیات قرآنى به «هبوط به زمین، پس از عصیان» بر این امر دلالت دارد و هم روایاتى كه بر آسمانى بودن آن بهشت تأكید مى‏كند و آن را در مقابل ویژگى‏هاى زندگى دنیوى قرار داده، با تفسیر آن به باغ‏هاى دنیوى سازگار نیست؛ «انّ لك ان لا تجوع فیها و لا تصرى و انّك لا تظمأ فیها و لا تضحى»؛11
با توجه به مقدماتى كه گذشت، مطالب زیر روشن مى‏شود:
1- بهشتى كه آدم و حوا ابتدا در آن ساكن شدند، بهشت اخروى كه پاداش انسان‏هاست - و در سیر صعودى به سوى آن حركت خواهند كرد - نبوده است.
2- آدم از آغاز، براى سكونت، زندگى و مرگ بر روى زمین خلق شده است و سكونت در بهشت، در حقیقت مرحله‏اى از مراحل خلقت انسان براى استقرار بر روى زمین بوده است.
3- انسان موجودى است كه از شعور و اراده برخوردار است و بشر ابتدایى از همان ابتدا كه بر روى زمین مستقر شد، از قدرت انتخاب و اختیار برخوردار بوده است. در داستان نزدیك شدن به درخت بهشتى و خوردن از آن، انسان به اراده و اختیار از آن درخت خورد؛ اما این مقتضاى سرشت و طبیعت انسانى او بود. نوع خلقت انسان به گونه‏اى است كه در آن مرحله، به مقتضاى طبیعت انسانى‏اش از آن درخت مى‏خورد.
4- چنین نیست كه بشریت انتقام عمل حضرت آدم را پس مى‏دهد؛ بلكه آدم، نماد نوع این موجود است. انسان از ابتدا براى زندگى و مرگ بر روى زمین خلق شده است و آدم، نماد نوع انسان است و انسان به مقتضاى خلقت انسانى‏اش و آن چه كه در نهاد و ضمیرش نهاده شده، از آن درخت مى‏خورد و زندگى زمینى را انتخاب مى‏كند.

پى‏نوشت‏

1- بقره (2) آیه 30.
2- انشقاق (84) آیه 6.
3- بقره (2) آیه 35.
4- اعراف (7) آیه 23.
5- طه (20) آیه 117.
6- طه (20) آیه 118 و 119.
7- علامه طباطبایى، تفسیر المیزان، ج 1، ص 240.
8- طه (20) آیه 121 و122.
9- اعراف (7) آیه 20.
10- اعراف (7) آیه 22.
11- طه (20) آیات 118 و 119.

پرسمان س4 ش29نوع مطلب : پاسخ به سؤالات، پیامبران، 
برچسب ها : آیا سجده براى خدا بود یا آدم ؟، حضرت آدم، آدم، سجده، خدا، انسان، آفرینش انسان، تعظیم، پرستش براى خدا، پروردگار، اسلام، بندگى و عبودیت، روح الهى، نور، ابلیس، کمال، سجده به آدم (ع)، نور الهی، سجده فرشتگان، منظور از سجده، فرشته، الهی، رب، سجده ملائكه بر حضرت آدم(علیه السلام) چگونه با توحید سازگار است؟، توحید، سجده بر آدم، عبادت و پرستش، توحید در عبادت، عبادت، پیامبران، انبیا، امام صادق، مهر، سجده بر خاک، خلقت حضرت آدم، یوسف، حضرت، آدم و حوا، بهشت، رجیم، شیطان، احد، بدر، بنی النحلة، تبوك، حمراء الاسد، الخندق، فتح مكه، احزاب، بنی قریظه، بنی النظیر، الحدیبیه، و بیعة الرضوان، حنین، ذات السلاسل، حضرت یونس، احمد، محمد ـ صلی الله علیه و اله و سلّم، حضرت زكریا، حضرت عیسی، حضرت یحیی، حضرت نوح، كفالت حضرت مریم، ساختن كعبه، اول المؤمنین، انجیل، جد اول، خداوند متعال، معجزة حضرت محمد، كتاب حضرت عیسی، داماد حضرت شعیب، بسم الله الرحمن الرحیم، پرنده، پیامبران اولوالعزم، روح الله، ذوالنون، شیخ الانبیاء، پیامبر اكرم، نام گرامی، دوست خدا، حضرت سلیمان، اطلاعات عمومی، كدامیك از پیامبران، aya، حضرت ادم، بهشت و جهنم،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 29 مهر 1398 12:46 ق.ظ
First off I would like to say excellent blog!
I had a quick question in which I'd like to ask if you do not
mind. I was interested to find out how you center yourself and clear
your mind before writing. I've had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out there.
I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally
lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?

Thank you!
یکشنبه 28 مهر 1398 05:56 ب.ظ
As heating and cooling systems are employed in a home, debris and pollutants develop
in the air ducts, resulting in systems which don't get the job done
properly or that add harmful allergens to
your house's air. It is very important to clean an air duct to be able to knock out dust and other elements
that may hamper the operation of the duct work.

So as to guarantee acceptable indoor air quality, it's important to receive
your air ducts serviced and cleaned occasionally. If you notice any difficulties
with your duct or some other components you must employ the experts.
One of the clearest indications that you have to
have your air ducts cleaned is the way that they look when you inspect
them visually. The last step is to blow air during the key ducts in your basement pushing debris to the vacuum location.
شنبه 27 مهر 1398 07:29 ب.ظ
Hello, I log on to your blogs regularly. Your humoristic style is awesome,
keep doing what you're doing!
شنبه 27 مهر 1398 04:23 ب.ظ
Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, might test this?

IE still is the marketplace chief and a good component of people will omit your excellent
writing due to this problem.
شنبه 27 مهر 1398 06:13 ق.ظ
This is a topic that's near to my heart... Thank you!
Where are your contact details though?
شنبه 27 مهر 1398 05:27 ق.ظ
Thanks for sharing such a good idea, paragraph is fastidious, thats why i
have read it fully
شنبه 27 مهر 1398 12:09 ق.ظ
I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
A few of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great
in Chrome. Do you have any solutions to help fix this
issue?
جمعه 26 مهر 1398 03:39 ب.ظ
It's amazing to visit this web site and reading the views of all colleagues regarding this piece of writing, while I am also eager of getting knowledge.
جمعه 26 مهر 1398 12:48 ب.ظ
Good post but I was wondering if you could write a litte
more on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Thanks!
جمعه 26 مهر 1398 04:17 ق.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to this website before but after checking through some of the post I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely delighted I found it and I'll be bookmarking and checking back often!
جمعه 26 مهر 1398 02:58 ق.ظ
I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues?

A handful of my blog visitors have complained about my
site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any suggestions to help fix this problem?
جمعه 26 مهر 1398 12:51 ق.ظ
In order for 32Red Casino to improve its review score,
they must add more choices for video poker gamers.
Some Las Vegas bingo websites even have electronic poker games, allowing a gambler to keep the money rolling during the lull of a long blackout bingo game.

My friend, Rob and I started with breakfast and then went over to register for the Noon $70 Texas Hold'em Tournament.
Understand antes and blinds, position, how to raise and when to act in turn.
پنجشنبه 25 مهر 1398 08:42 ب.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website.

It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between user friendliness
and appearance. I must say you have done a great job with
this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Chrome.
Exceptional Blog!
پنجشنبه 25 مهر 1398 02:32 ق.ظ
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely
unique content I've either written myself or outsourced but it seems a lot
of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content
from being ripped off? I'd really appreciate it.
پنجشنبه 25 مهر 1398 01:46 ق.ظ
Just desire to say your article is as astonishing. The clarity
in your post is simply nice and i can assume you're an expert on this subject.

Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming
post. Thanks a million and please carry on the rewarding
work.
چهارشنبه 24 مهر 1398 01:02 ق.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but your
sites really nice, keep it up! I'll go ahead
and bookmark your site to come back down the road.
Cheers
سه شنبه 23 مهر 1398 11:53 ق.ظ
Great blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you recommend starting with a free platform like Wordpress or
go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally
overwhelmed .. Any recommendations? Kudos!
سه شنبه 23 مهر 1398 07:39 ق.ظ
Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out.
I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be
tweeting this to my followers! Superb blog and amazing style
and design.
سه شنبه 23 مهر 1398 02:38 ق.ظ
Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super
long) so I guess I'll just sum it up what I submitted
and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am
an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any suggestions for newbie blog writers?
I'd definitely appreciate it.
سه شنبه 23 مهر 1398 01:09 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice within this post! It's the little changes
which will make the most important changes. Thanks for sharing!
سه شنبه 23 مهر 1398 12:59 ق.ظ
Excellent post but I was wanting to know if
you could write a litte more on this subject? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.

Thank you!
دوشنبه 22 مهر 1398 09:09 ب.ظ
Hi, for all time i used to check website posts here in the early hours in the dawn, because i enjoy to gain knowledge of more and more.
دوشنبه 22 مهر 1398 07:24 ب.ظ
Do you have any video of that? I'd care to find out some additional information.
دوشنبه 22 مهر 1398 05:31 ب.ظ
I think that is one of the such a lot vital information for
me. And i am satisfied studying your article. But should remark on few common issues, The web site taste is
wonderful, the articles is in point of fact nice : D. Good process, cheers
دوشنبه 22 مهر 1398 03:11 ب.ظ
I really like reading an article that will
make men and women think. Also, thank you for allowing
for me to comment!
دوشنبه 22 مهر 1398 10:22 ق.ظ
Hi there, all is going nicely here and ofcourse every
one is sharing information, that's truly good, keep up writing.
دوشنبه 22 مهر 1398 07:23 ق.ظ
The person straight to the left of the button posts what is known as
the little blind. Your Style Depending on your kind of play, you can discover that it's
necessary to modify your style as a way to compensate for the inexperienced
players and computer generated codes of on-line poker. Based on the decision and
the speed, a player can play numerous games on any range of tables.

The game uses one 52-card deck that is shuffled at the
decision of each hand. The very first step is for
the players to determine whether to keep on playing
the hand by viewing the dealer's face up
card. Some players adore the action, and relish playing
tons of hands. Therefore, once you are playing poker online you should follow
exactly the same routine each time you place a bet.

There are many kinds of poker games and a lot of them are online poker.
When you're able consistently beat a wholly free poker game, it's a fantastic
indication which you'll be ready to move up. IDN
Poker Network is among the biggest poker sites in the business.
As the web is saturated with a number of on-line poker rooms, it will become tough
to determine which one of them is the most suitable one for you.
Cryptonia Poker is prepared to launch. Bets might also be placed and there's no limit
for betting. Online Online tournaments are a fantastic place to begin, especially if you're inexperienced or don't have a casino locally.
Online Craps The online craps game may be the most thrilling on-line games
in the casino and it's as well among the most complicated casino games
to comprehend.
دوشنبه 22 مهر 1398 07:14 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a new
scheme in our community. Your site provided us with valuable
info to work on. You've done an impressive job and our whole community will be thankful to you.
دوشنبه 22 مهر 1398 06:53 ق.ظ
I'll right away grasp your rss feed as I can not find your
e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you've any?

Kindly let me understand so that I could subscribe. Thanks.
دوشنبه 22 مهر 1398 05:20 ق.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this
website regularly, this website is in fact nice and the visitors are genuinely sharing fastidious thoughts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی