دنیای اسلام
عکس ها و مطالب و پاسخ به سوالات دینی روز
درباره وبلاگ


اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
حسین بیشتر از آب تشنه لبیک بود

افسوس که بجای افکارش زخمهای تنش را نشانمان دادند

و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند!
دکتر شریعتی

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسكین بولایة امیر المؤمنین علی ابن ابیطالب و اولاده المعصومین علیهم السلام

مدیر وبلاگ : فرزانه
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
چرا مسلمان هستید؟ (علت اصلی)
گفته شد ماه مبارک رمضان، ماه بازگو کردن کلام ربّ یعنی تلاوت قرآن است و ماه سخن گفتن عبد با ربّ یعنی ماه دعا است. دعا، مأثور و غیرمأثور دارد و دارای آداب و شرایطی است. بحث ما به اینجا رسید که عواملی هستند که در اجابت دعا مؤثرند. ما یک‌سری از این عوامل را مطرح کردیم، از جمله عامل زمانی که به طور اختصار آن را توضیح دادیم. در این جلسه می‌خواهیم سراغ عوامل مکانی برویم که آخر بحث جلسه گذشته به آن اشاره شد.

به مناسبت روایتی که در باب ماه مبارک رمضان بود، از امام صادق(علیه‌السلام) نقل كردیم كه حضرت فرمودند: «مَنْ لَمْ یُغْفَرْ لَهُ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ لَمْ یُغْفَرْ لَهُ إِلَى قَابِلٍ إِلَّا أَنْ یَشْهَدَ عَرَفَةَ»،  اگر ـ‌ نعوذبالله ‌ـ کسی در ماه مبارک رمضان مورد مغفرت الهی قرار نگرفت، بعید است كه در آینده مورد مغفرت قرار گیرد، مگر اینکه عرفه را درک کند.

گفتم به نظر من، این «عرفه» كه در روایت آمده است، به حَسَب و قرینه كلام قبلی‌اش كه سخن از زمان خاصّ ماه مبارك است، باید روز عرفه باشد و مسأله زمان مطرح است. البتّه بعضی‌ها هم آن را به معنای مکان خاص گرفته‌اند. حالا من وارد بحث «مكان‌ها» می‌شوم. مکان‌هایی که در این رابطه مطرح است، بسیار زیاد است و من نمی‌توانم همه آنها را به طور مفصل شرح دهم ولی تقریباً سرآمد آنها را عرض می‌کنم.

1. صحرای عرفات، در روز عرفه

یکی از آن مكان‌های مؤثر بر اجابت دعا، سرزمین «عرفات» است. البتّه صحرای عرفات، به نحو مطلق تأثیرگذار نیست. یعنی این‌طور نیست که انسان هر وقت به آن سرزمین برود و دعا كند، دعایش مستجاب شود. اگر کسی در غیر ایّام حج به عرفات برود و آنجا شروع کند به دعا کردن، این‌طور نیست كه چون این زمین در اجابت دعا مؤثر است، حتماً دعای او هم مستجاب شود. از روایات ما این‌طور ظاهر می‌شود که تأثیر این زمین روی دعا،‌ مطلق نیست و این خصوصیّت مربوط به «روز عرفه» است. چه بسا این گویای این نكته باشد که عامل زمانی ـ‌‌روز عرفه‌ـ خودش کاربرد دارد و عامل مکانی ـ‌صحرای عرفات‌ـ هم در آن موقعیت زمانی خاص، کاربرد پیدا كرده و مسأله اجابت را تشدید می‌کند. یعنی در روز عرفه كه دعا به اجابت نزدیك می‌شود، اگر كسی در صحرای عرفات باشد و دعا كند، ‌دعایش به اجابت نزدیك‌تر است؛ هم به خاطر «روز عرفه» كه عامل زمانی است و هم به خاطر «سرزمین عرفات» که عامل مكانی است.

میهمانان خدا

من این نكته را مقدمتاً عرض کردم تا آنهایی که اهلش هستند، به روایاتی که در این باب وارد شده مراجعه کنند. من هم به عنوان نمونه روایاتی که در باب عرفات و روز عرفه وارد شده است را می‌خوانم. در روایتی از علی(علیه‌السلام) آمده است كه فرمود: «أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ لَمَّا حَجَّ حَجَّةَ الْوَدَاعِ وَقَفَ بِعَرَفَةَ»؛ پیغمبر اكرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) در حجّة الوداع وقتی که شب و روز عرفه شد، در عرفات وقوف كردند؛ «وَ أَقْبَلَ عَلَى النَّاسِ بِوَجْهِهِ»، به مردم رو کردند، «وَ قَالَ مَرْحَباً بِوَفْدِ اللَّهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ»؛ و سه مرتبه گفتند درود بر میهمانان خداوند! یعنی به كسانی که در عرفات بودند، گفتند شما میهمانان خدا هستید. «الَّذِینَ إِنْ سَأَلُوا أُعْطُوا».  حالا اگر دعا کنید، دعاهایتان مستجاب است.

بهترین مردم

یک روایت دیگر از امام پنجم(علیه‌السلام) است كه می‌فرماید: «وَ مَا أَفْضَلَ مِنْ رَجُلٍ یَجِی‌ءُ یَقُودُ بِأَهْلِهِ وَ النَّاسُ وُقُوفٌ بِعَرَفَاتٍ یَمِیناً وَ شِمَالًا»؛ هیچ کس برتر از شخصی نیست که خانواده‌اش را سوار بر مركب كرده و به عرفات ‌آمده است، در حالی که مردم از راست و چپ، در عرفات وقوف کرده‌اند. «یَأْتِی بِهِمُ الْفَجَّ فَیَسْأَلُ بِهِمُ اللَّهَ تَعَالَى».  خانواده‌اش را به حج آورده و از خداوند متعال مسألت می‌نماید. من تذكر دادم كه در تمامی روایاتی که ما داریم غالباً مسأله مربوط به روز عرفه و عرفات است. بنابر این نمی‌توانیم به‌طور مطلق بگوییم که آن مکان برای استجابت دعا در هر زمان مؤثر است. من می‌خواستم این را عرض کنم. چه بسا این ویژگی، در همان زمان خاصّ باشد که عبارت از روز عرفه است و ما در باب زمان‌های مؤثر، آن را مطرح کردیم.

2. مزار پیغمبر اكرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم)

دومین محلی که ما در روایات داریم، «عِندَ مَزارِ النّبی(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم)» است. آنجا هم از مکان‌هایی است که در اجابت دعا مؤثر است. روایات متعددی در این رابطه هست كه من بخشی از آنها را که مربوط به بحثم هست، میخوانم. روایتی از امام صادق(علیه‌السلام) است كه: «إِذَا فَرَغْتَ مِنَ الدُّعَاءِ عِنْدَ قَبْرِ النَّبِیِّ»، هنگامی كه دعایت در کنار قبر پیغمبر تمام شد، این كارها را انجام بده؛ حضرت در باب زیارت قبر پیغمبر، آدابی را بیان می‌فرماید كه سمت منبر حضرت بیا و آن را مسح کن و به چشمت بکش؛ آداب مفصّلی دارد؛ ولی مقصود من این است كه حضرت در ادامه فرمودند: «وَ قُمْ عِنْدَهُ فَاحْمَدِ اللَّهَ وَ أَثْنِ عَلَیْهِ»؛ نزد قبر پیغمبر حمد و ثنای الهی کن؛ «وَ سَلْ حَاجَتَكَ»؛ و حاجتت را درخواست کن. «فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَالَ مَا بَیْنَ مِنْبَرِی وَ بَیْتِی رَوْضَةٌ مِنْ رِیَاضِ الْجَنَّةِ».  پیغمبر فرمود كه ما بین منبر و خانه من، باغی از باغ‌های بهشت است.  پس اینجا هم از مکان‌هایی است که در اجابت دعا، مؤثر است.

دو طریق توسّل به مقربین درگاه خدا

البتّه من نکته‌ای را در اینجا عرض کنم كه بعداً هم به آن می‌رسم؛ اگر یادتان باشد، من در بحث‌های گذشته‌ام نسبت به دعا، مسأله «وسیله» را مطرح کردم و دو تصویر هم بیان کردم برای اینکه چگونه مقرّبین درگاه خدا را برای اجابت دعا، وسیله قرار دهیم. یكی اینكه از خدا بخواهیم به خاطر آنها حاجت ما را بدهد و دیگر اینكه از آنها بخواهیم تا حاجت ما را از خداوند مسألت نمایند. درباره این موضوع هم به‌طور مفصّل بحث کردم. اینها مباحث گذشته ما است.

بهترین وسیله و بهترین شفیع

من این‌ مطالبی را كه در اینجا عرض می‌کنم، مثل بحث دعای عند قبر النّبی (صلوات‌الله‌ و‌ سلامه‌علیه) و دعا در حرم‌های شریفه ائمه معصومین(علیهم‌السلام)، چه بسا در آن این نکته هست که وقتی آدم به مدینه مشرّف شد و داخل حرم پیغمبر رفت، آنجا كه در كنار قبر پیغمبر حاجت می‌خواهد، به این نكته توجه داشته باشد كه در كنار بزرگترین وسیله قرار گرفته است. ما در آیات و روایات داریم كه «فَابتَغوا إِلَیهِ الوَسیلَۀ».  یک نکته در اینجا است و آن، این است که من وقتی به زیارت قبر پیغمبر می‌روم،‌ به حسَب ظاهر به بهترین و بالاترین وسیله نزدیک شده‌ام. پس باید استفاده کنم. بهترین موقعیت به‌دست آمده است و دیگر دست نخواهد داد. البتّه قداست آن مکان جای خودش است. قداست مكان، بحث دیگری است. ولی این نکته را هم فراموش نکنید كه آدم در آنجا توجه داشته باشد كه این وسیله بزرگ را شفیع قرار دهد و آنگاه حاجتش را از خدا تقاضا کند.

3. حرم امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)

حالا برویم سراغ دیگر ائمه؛ چون همه در این جهت مشترکند. ما راجع به حرم مطهر علی(علیه‌السلام) و دعای «عِندَ قَبرِ امیرالمؤمنین(صلوات‌الله‌علیه)» روایات بسیاری داریم كه من نمی‌توانم همه روایت‌ها را بخوانم. در روایتی امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: «إِنَّ إِلَى جَانِبِ كُوفَانَ قَبْراً مَا أَتَاهُ مَكْرُوبٌ قَطُّ فَصَلَّى عِنْدَهُ رَكْعَتَیْنِ أَوْ أَرْبَعَ رَكَعَاتٍ إِلَّا نَفَّسَ اللَّهُ كَرْبَهُ وَ قَضَى حَاجَتَهُ».  سمت کوفه مزاری است که هر دردمند و گرفتاری به آنجا بیاید و دو رکعت نماز بخواند، یا چهار رکعت بخواند، خداوند حتماً گرفتاری‌اش را برطرف می‌کند. بعد راوی سؤال می‌کند مرادتان از این مزار چیست؟ حضرت می‌فرماید قبر امیرالمؤمنین(علیه‌السلام).

درب‌های باز آسمان بر دعای زائر امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)

در یک روایت دیگری داریم كه امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید: «إِنَّ أَبْوَابَ السَّمَاءِ لَتُفَتَّحُ عِنْدَ دُعَاءِ الزَّائِرِ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ»؛ همانا هنگامی كه زائر امیرالمؤمنین دعا می‌كند، درب‌های آسمان باز می‌شود. این تعبیر خیلی زیبا است. خیلی زیبا است که هنگام دعای زائر امیرالمؤمنین، درهای آسمان‌ها باز می‌شود. این مطلب، چه مطلب عجیبی است! من این روایت را كه دیدم، تعجب کردم. وقتی كه زائر به نجف می‌رود و قبر مطهر علی(علیه‌السلام) را زیارت می‌كند، همین كه شروع می‌كند به دعا کردن، درهای آسمان‌ها باز می‌شود. این چه تعبیری است كه در روایت آمده است! این تعبیر را من در جایی ندیده‌ام. دعا در آن مکان خیلی با ارزش است و موجب می‌شود كه همه درها باز شود. «فَلَا تَكُنْ عَنِ الْخَیْرِ نَوَّاماً».  حضرت در ادامه می‌فرماید درها باز شده‌ است، یک وقت غافل نشوی! وقتی دعایت تمام شود و برگردی، درها بسته می‌شود. الآن فرصت را غنیمت بشمار و خواسته‌هایت را، تا درب‌های آسمان باز است، بالا بفرست و حاجاتت را بگیر؛ دعا كن كه تا درب‌ها بسته نشده، پاسخ اجابت به تقاضاهایت به تو داده شود و پایین بیاید. یک وقت درها بسته می‌شود و بیرون می‌آیی! 

4. حرم اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام)

از مكان دیگری كه بر دعا مؤثر است، حرم امام حسین (علیه السلام) است. روایات در این رابطه خیلی زیاد است و من فقط یکی دو روایت را به عنوان نمونه می‌خوانم.

نماز مقبول و دعای مستجاب

شعیب عَقَرقُوفیّ را همه می‌شناسند؛ از اصحاب بزرگ امام صادق(علیه‌السلام) است. او می‌گوید: «قُلْتُ لَهُ مَنْ أَتَى قَبْرَ الْحُسَیْنِ مَا لَهُ مِنَ الثَّوَابِ وَ الْأَجْرِ»؛ من به امام صادق(علیه‌السلام) عرض کردم قربانت شوم! اگر کسی به مزار حسین(علیه‌السلام) برود و آنجا را زیارت کند، ثواب و پاداش و اجر او چیست؟ «قَالَ یَا شُعَیْبُ مَا صَلَّى عِنْدَهُ أَحَدٌ الصَّلَاةَ إِلَّا قَبِلَهَا اللَّهُ مِنْهُ» حضرت به او فرمود ای شعیب! احدی نزد قبر حسین نماز به‌جا نمی‌آورد، مگر اینکه آن نمازی را که در حرم خوانده است، خدا قبول می‌کند. «وَ لَا دَعَا عِنْدَهُ أَحَدٌ دَعْوَةً إِلَّا اسْتُجِیبَتْ لَهُ عَاجِلَةً وَ آجِلَة».  و اگر هر کس آنجا دعا کند و از خدا چیزی بخواهد، نیست مگر اینکه زود یا دیر به اجابت می‌رسد. عاجله یعنی زود و آجله یعنی دیر. حضرت فرمود اجابت این دعا دیر و زود دارد، امّا سوخت و سوز ندارد!

مغفرت، به إزای هر گام

امّا یک روایت دیگر از امام صادق(علیه‌السلام) است كه فرمودند: «إِنَّ الرَّجُلَ لَیَخْرُجُ إِلَى قَبْرِ الْحُسَیْنِ فَلَهُ إِذَا خَرَجَ مِنْ أَهْلِهِ بِأَوَّلِ خُطْوَةٍ مَغْفِرَةٌ لِذُنُوبِهِ»؛ شخصی که از محل سکونتش خارج می‌شود و برای زیارت امام حسین(علیه‌السلام) می‌رود، اجر اولین گام و اولین قدمی که برمی‌دارد، آمرزش گناهان او است؛ با اولین قدم آمرزیده می‌شود. حالا این عبارت خیلی عجیب است! «ثُمَّ لَمْ یَزَلْ یُقَدَّسُ بِكُلِّ خُطْوَةٍ حَتَّى یَأْتِیَهُ»؛ با هر قدمی كه برمی‌دارد، پاك می‌شود؛ این خیلی زیبا است. هر قدمی که برمی‌دارد، پاک می‌شود و می‌رود. شما در مورد ثواب حج عمره، این را شنیده بودید و بالای منبرها خیلی برای شما گفته‌اند. امّا این مهم است كه انسان هر قدم كه در راه زیارت حسین(علیه‌السلام) بر‌می‌دارد، خدا او را پاک می‌کند.

نجوای خداوند با زائر حسین(علیه‌السلام)

در روایت دیدید که گفت اولین گام، غفران ذنوب را در پی دارد. بعد می‌گوید: «لَمْ یَزَلْ یُقَدَّسُ بِكُلِّ خُطْوَةٍ حَتَّى یَأْتِیَهُ»؛ با هر گامی که برمی‌دارد، خداوند او را پاک می‌کند، تا به حائر حسینی(علیه‌السلام) می‌رسد. «فَإِذَا أَتَاهُ»، وقتی به آنجا رسید، «نَاجَاهُ اللَّهُ تعالی»؛ خدا با او نجوا می‌كند. «نادی» ندارد. «دعا» ندارد. «نجوا» دارد. «نَاجَاه» یعنی چه؟ یعنی خدا با او «تو دلی» حرف می‌زند؛ نجوا یعنی درِگوشی حرف زدن. نفرمود «دعاه الله»، یا «ناداه الله»؛ هیچ کدام از اینها نیست؛ دارد «ناجاه الله». یعنی خدا خیلی ظریف و مخفیانه با او سخن می‌گوید. «وَ قَالَ عَبْدِی سَلْنِی أُعْطِكَ»؛ بنده من! حالا که پاک و پاکیزه شدی و به اینجا آمده‌ای، از من بخواه، به تو می‌دهم. «وَ ادْعُنِی أُجِبْكَ»؛ دعا کن، جوابت را می‌دهم! یعنی صدایم کن. «اطْلُبْ شَیْئاً أُعْطِكَ»؛ طلب کن تا عطا کنم. «سَلْنِی حَاجَةً أَقْضِهَا لَكَ»؛ حاجتت را از من بخواه، برآورده می‌کنم. بعد در آخر، تعبیر عجیبی فرمودند كه: «وَ حَقٌّ عَلَى اللَّهِ أَنْ یُعْطِیَ مَا بَذَلَ».  دیگر سزوار است که خدا به او عطا کند.

مبادله خدا با امام حسین(علیه‌السلام)

حالا چرا؟ یک روایت دیگر می‌خوانم تا علّتش معلوم شود. این روایت را که می‌خوانم همه‌اش إن‌شاءالله برای ما نورانیت دارد. ‌امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى عَوَّضَ الْحُسَیْنَ مِنْ قَتْلِهِ أَنْ جَعَلَ الْإِمَامَةَ فِی ذُرِّیَّتِهِ»؛ همه اینها مبادله‌ای بود که خداوند، در ربط با کاری که امام حسین(علیه‌السلام) کرد، با او انجام داده است. این اثرها برای یك مبادله است. مبادله چه بود؟ حضرت صادق(علیه‌السلام) فرمود خدا در عِوَضِ شهادت امام حسین(علیه‌السلام)، اینها را به او داد:

اول، امامت را در ذریه‌ او قرار داد. دوم، «وَ الشِّفَاءَ فِی تُرْبَتِهِ»؛ در خاك او شفا قرار داد. خوردن خاك حرام است، امّا خوردن تربت حسین(علیه‌السلام) مستحب است؛ چون شفابخش است. «وَ إِجَابَةَ الدُّعَاءِ عِنْدَ قَبْرِهِ»؛ سوم اگر كسی در كنار قبر او هرچه دعا کند، دعایش قبول می‌شود. چهارم، «وَ لَا تُعَدُّ أَیَّامُ زَائِرِیهِ جَائِیاً وَ رَاجِعاً».  آنهایی که می‌روند برای زیارت مزار حسین (علیه السلام)، خدا مدّت رفت و برگشتشان را جزء عمرشان حساب نمی‌کند. این حرف، حرف خیلی عجیبی است. مثلاً برای كسی كه در قضا و قدر الهی مقدّر بوده كه پنجاه سال عمر کند، اگر یک ماه به زیارت حسین(علیه‌السلام) رفته است، این یک ماه را از آن پنجاه سال کم نمی‌کنند. این زمان، جزء عمر او نیست. این تعبیراتی است که ما در روایات داریم.

یك تذكر!

دقت كنید! آنچه به این صورت راجع به امام حسین(علیه‌السلام) وارد شده، راجع به هیچ پیغمبری نیامده است. حتّی راجع به امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) هم این‌طور خصوصیاتی را نداریم. بله، من به ثواب حج عمره توجه دارم. خیال نکنید که من اینها را ندیده‌ام. راجع به امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) روایاتی داریم كه در هر قدم رفت و برگشتش، چه ثواب‌ها دارد كه برای زیارت امام حسین(علیه‌السلام) آن اجر و پاداش‌ها نیست؛ یعنی أجر زیارت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) از این نظر بیشتر است. من این‌ها را می‌دانم و همه را بلدم. ولی بحث ما در رابطه با «ثواب» نبود. ما برای ثواب کیسه ندوخته‌ایم! اینجا آمده‌ایم تا إن‌شاءالله‌ آدم شویم. بحث ما در ارتباط با «اجابت دعا» بود.

از همه‌ چیزگذشتگی؛ نه فقط از خودگذشتگی

این آثار فقط به خاطر «از خودگذشتگی»‌ حسین(علیه‌السلام) نبود، بلكه به خاطر «از همه چیز گذشتگی» او بود که این ویژگی، مختصّ او است كه در راه خدا از همه چیزش گذشت. لذا شما شنیده‌اید كه در روز عرفه، که روز مقدّس و روز دعا است، خدا وقتی كه می‌خواهد به بندگان نظر رحمت کند، اوّل به زوّار حسین(علیه‌السلام) نظر می‌كند، بعد به حاجی‌های واقف در عرفات. همان عرفاتی که الآن گفتم و دیدید كه چقدر عظمت دارد. دیدید كه پیغمبر اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم)، در عرفات، و در روز عرفه به حاجی‌ها چه فرمودند؛ میهمانان خدا! ولی وقتی در روز عرفه، خداوند می‌خواهد به دعای بندگان جواب دهد، اوّل جواب زائرهای حسین(علیه‌السلام) را می‌دهد، بعد می‌رود سراغ آن حاجی‌هایی که در عرفات هستند. چرا؟ خیلی زیبا است. چون حسین(علیه‌السلام)، هر چه داشت را داد. حالا من نمی‌خواهم این تعبیر را کنم، شاید یک مقدار غلیظ باشد و بعضی‌ها هم وحشت کنند؛ امّا او هر چه داشت را داد و خدا هم هرچه دارد را برای او می‌گذارد…

منبع:
پایگاه اطلاع رسانی آیةالله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانینوع مطلب : مکانهای مذهبی، 
برچسب ها : اجابت دعا، اجابت، دعا، مكان‌های مؤثر در اجابت دعا، استجابت دعا، ضریح، شرایط دعا، مكان دعا، درسهای آیةالله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی، آیةالله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی، درسهای آیةالله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی در ماه مبارك رمضان، صحرای عرفات، مزار پیغمبر اكرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم)، حرم امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)، حرم اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام)، حرم امیرالمؤمنین، ضریح سازی، ذکر، دعاها، دعای ایام هفته، قداست مكان، زمان مناسب برای دعا، آداب دعا، خدا، اسلام، دعا کردن، اسلامی، دنیای اسلام، بهترین دعا، دعای فرج،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 24 دی 1398 04:05 ب.ظ
خیلی باحالی دمت گرم. جالب بود
سه شنبه 24 دی 1398 04:05 ب.ظ
سلام. تی چارتر بهترین وبلاگ جستجو خرید بلیط هواپیما هست. موفق باشی
سه شنبه 24 دی 1398 04:04 ب.ظ
خیلی وبلاگ خوبی داری دوست عزیزم. همیشه موفق و پایدار باشید
شنبه 1 مهر 1396 04:58 ب.ظ
The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty
five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
ipad is now broken and she has 83 views. I know this
is totally off topic but I had to share it with someone!
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:35 ب.ظ
I got this web page from my friend who shared with me regarding this web site and at the moment this time
I am browsing this site and reading very informative articles at this place.
چهارشنبه 4 مرداد 1396 05:44 ق.ظ
Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.
It's always useful to read through articles from other authors and practice a little something
from their websites.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:35 ق.ظ
Hi my family member! I want to say that this article
is amazing, great written and include approximately all vital infos.
I would like to see extra posts like this .
جمعه 18 فروردین 1396 03:14 ب.ظ
Hi would you mind letting me know which hosting company you're using?
I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and
I must say this blog loads a lot faster then most.
Can you suggest a good web hosting provider at a fair price?
Cheers, I appreciate it!
جمعه 11 فروردین 1396 01:41 ق.ظ
Greetings from California! I'm bored to tears at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
I love the knowledge you present here and can't wait to
take a look when I get home. I'm amazed at how fast your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic